İsrail-Hamas geçici ateşkesi başladı: Yardım tırları Gazze’ye girdi

İsrail ve Hamas arasında varılan 4 günlük geçici ateşkes, bugün Türkiye saatiyle 08.00’de yürürlüğe girdi. İsrail’in Haaretz haber sitesi, ateşkes yürürlüğe girdikten 15 dakika sonra İsrail’in Gazze Şeridi’ne yakın Kissufim ve Ein Hashalom yerleşim yerlerinde olası bir roket saldırısı konusunda uyaran sirenler çaldığını aktardı.

GAZZE’DE SON DURUM: ‘NİSPETEN SAKİN’

Gazze’nin güneyindeki Han Yunus’tan izlenimlerini paylaşan El Cezire muhabiri Hani Mahmoud, ateşkesin başladığını teyit ederek saldırıların durduğunu bildirdi. Bir gece önce İsrail’in şiddetli hava saldırıları düzenlediğini aktaran Mahmoud, “Nispeten bir sakinlik olduğunu gözlemliyoruz. Gazze Şeridi üzerinde savaş uçaklarının uçmayı tamamen bırakmasıyla birlikte bu yavaş yavaş daha görünür oluyor” diye konuştu.

Reuters haber ajansı, geçici ateşkesin başlamasının ardından insani yardım tırlarının Gazze Şeridi’ne girdiğini, Refah Sınır Kapısı üzerinden bölgeye giren ve Mısır merkezli yardım kuruluşlarını temsil eden iki tırın üzerinde “İnsanlık içinde birlikte” ve “Gazze’deki kardeşlerimiz için” yazdığını aktardı. AA ise Gazze’deki kaynaklarına dayandırarak aktardığı haberinde, yakıt girişinin başladığını bildirdi. Buna göre, söz konusu yardım tırlarının akaryakıt ve mutfak tüplerinde kullanılmak üzere gaz taşıdıkları kaydedildi.

İSRAİL ORDUSU: SAVAŞ HENÜZ BİTMEDİ, İNSANİ ARA GEÇİCİ

Öte yandan, geçici ateşkesin başlamasının ardından İsrail Savunma Kuvvetleri’nin (IDF) sosyal medya hesabından paylaşılan görüntülü mesajda, Gazzelilerden bölgenin kuzeyine gitmemeleri istendi. Arapça konuşan İsrail Ordusu Sözcüsü Avichay Adraee, şu ifadeleri kullandı:

“Savaş henüz bitmedi. İnsani ara geçici. Gazze Şeridi’nin kuzeyi tehlikeli bir savaş bölgesi; kuzeye gitmek yasak. Güvenliğiniz için güneydeki insani bölgede kalmalısınız. Gazze Şeridi’nin kuzeyinden güneyine geçiş yalnızca Salahaddin Yolu üzerinden mümkün. Bölgede yaşayanların güneyden kuzeye geçişi yasak ve tehlikeli.”

BBC: ATEŞKESTEN DAKİKALAR ÖNCE GAZZE’DEN DUMANLAR YÜKSELİYORDU

BBC’den Anna Foster’ın İsrail’in Sderot kentinden aktardığına göre, ateşkesin devreye girmesine bir saatten az bir süre kala Gazze’den silah ve havan topu sesleri gelmeye devam ediyordu. İnsansız hava araçlarının (İHA) ve hava saldırılarının da duyulduğu ifade edilen habere göre, ateşkesin başlamasına 15 dakika kala gökyüzünde dumanlar da görülebiliyordu. Filistin haber ajansı WAFA da Gazze’deki Endonezya Hastanesi’ne baskın düzenleyen İsrail askerlerinin yaralı bir kadını öldürdüğü, 3 kişiyi yaraladığı bilgisini paylaştı.

İLK REHİNELER TSİ 17.00’DE SERBEST BIRAKILACAK

Reuters haber ajansının aktardığına göre, geçici ateşkesin başlamasının ardından bugün Türkiye saatiyle 17.00’de ilk etapta 13 rehine kadın ve çocuk serbest bırakılacak. Ardından, sonraki üç gün içinde 37 rehine salıverilecek. Bu sırada İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinli kadın ve çocuk da serbest bırakılacak. Mısır’ın açıklamasına göre, ateşkes başladıktan sonra 4 gün boyunca Gazze’ye her gün 130 bin litre mazot ve dört kamyon gaz sevk edilecek. Bu süreçte ayrıca Gazze’ye günde 200 yardım tırı giriş yapacak.

İSRAİL ORDUSU: ANLAŞMANIN GENEL HATLARINDA DEĞİŞİKLİK OLABİLİR

Geçici ateşkes başlamadan önce düzenlediği basın toplantısında konuşan İsrail Güvenlik Kuvvetleri (IDF) Sözcüsü Daniel Hagari, geçici ateşkes konusunda varılan uzlaşmanın genel hatlarının ‘nihai’ olmadığını ve üzerinde değişiklik yapılabileceğini söyledi.

Gazze’de Hamas’ın serbest bırakacağı kadın ve çocukların isimlerinin bulunduğu bir ön liste aldıklarını kaydeden Hagari, Hamas’ın ‘uzlaşmayı ve çatışmalara verilen insani arayı istismar ederek ‘asılsız haberler yayacağını ve psikolojik savaş yürüteceğini’ iddia etti.

‘SONRASINDA SAVAŞ DEVAM EDECEK’

Ordunun rehine takası uzlaşısını tamamlamak ve Gazze’deki savaşın bir sonraki aşamasına hazırlanmak için çalıştığını söyleyen Hagari, “Hamas’la yapılacak esir takası, tüm esirlerin geri dönüşünün başlangıcı olacak. Sonrasında İsrail ordusu, savaşa devam edecek” dedi.

İsrail ordusunun verdiği kayıplar hakkında da bilgi veren Daniel Hagari, çatışmaların başladığı 7 Ekim’den bu yana toplamda 392 askerin öldüğünü söyledi ancak kara harekatının başladığı 27 Ekim’den bu yana kaç askerin öldüğüne dair ayrıntı paylaşmadı. Lübnan sınırında Hizbullah’la açılan cepheye ve buradaki çatışmalara işaret eden Hagari, buradaki durumun her an kontrolden çıkabileceğini dile getirdi. Hagari, Lübnan’ın güneyinde füzelerin atıldığı noktalara güçlü bir şekilde saldıracaklarını sözlerine ekledi.

SAVUNMA BAKANI: OPERASYONLAR EN AZ 2 AY DAHA SÜRECEK

The Times of Israel’in haberine göre, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant da Hamas ile varılan geçici ateşkesin ardından İsrail’in askeri operasyonlarının ‘en az 2 ay boyunca şiddetli bir biçimde devam edeceğini’ söyledi.

Yoav Gallant, “İlerleyen günlerde göreceğiniz, ilk rehinelerin serbest bırakılması olacak” dedi. Donanmaya bağlı Sayetet 13 elit komando birliğine hitaben konuşan Gallant, “Bu arada yapmanız gereken, organize olmak, hazır olmak, araştırma yapmak, yeniden silah ikmali yapmak ve devam etmek için hazırlanmak” ifadelerini kullandı. Gallant, “Devam etmek zorunda çünkü zaferi tamamlamalı ve yalnızca baskı sonucunda gerçekleşecek diğer rehine gruplarının serbest bırakılması için itici bir güç oluşturmalıyız” dedi.

NETANYAHU: ESİR TAKASI KONUSUNDA PEK ÇOK ZORLUK VAR

23 Kasım Perşembe günü İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ile bir araya gelen İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu da Hamas ile varılan geçici ateşkese ve rehine takası anlaşmasına ilişkin açıklama yaptı. Batı Kudüs’te gerçekleşen görüşmenin ardından konuşan Netanyahu, anlaşma kapsamında tüm İsrailli rehinelerin Gazze’den çıkarılacağını umduğunu ancak bu yolda pek çok zorluk olduğunu söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron da bugün olası insani ara hakkında konuşmanın önemli olduğunu, bunu rehinelerin çıkarılması ve Gazze’ye yardımların girişi için bir fırsat olarak gördüğünü ifade etti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x