İsrail-Filistin savaşından son dakika: Filistin’den dünyaya çağrı, İsrail’den tehdit

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın 7 Ekim sabahı Aksa Tufanı adıyla İsrail’e yönelik başlattığı operasyonun ardından İsrail’in Gazze’ye saldırıları 22. gününde de devam ediyor.

İşte İsrail’in saldırılarında gün içinde yaşanan gelişmeler:

İSRAİL DÜN GECE 150 NOKTAYI VURDU

09.11: İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Gazze’nin kuzeyinde Hamas’ın askeri kanadı İzeddin el-Kassam Tugaylarına ait 150 yer altı hedefin savaş uçaklarıyla bombalandığını iddia etti. Açıklamada, vurulan yerler arasında yer altı tünelleri ve altyapısı gibi hedefler olduğu, çok sayıda Kassam Tugayları mensubunun öldürüldüğü savunuldu. İsrail ordusu, dün akşam önce obüslerle, daha sonra da savaş uçaklarıyla Gazze’nin kuzeyine yoğun saldırılar başlatmıştı.

FİLİSTİN: ATEŞKES KARARI İSRAİL’E UYGULATILMALI

08.56: Filistin yönetimi, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda alınan “Gazze’de kalıcı insani ateşkes çağrısı” kararını memnuniyetle karşılarken, ülkelerin bu karara uyarak İsrail’i ateşkes ilan etmeye zorlamasını istedi. Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, “120 ülkenin karar tasarısına onay vermesi, dünyanın, bu saldırılara, Filistin halkının tehcirine ve yeni bir Nekbe’ye (Büyük Felaket) karşı olduğunu gösteriyor.” ifadesini kullandı.

NETANYAHU’NUN DANIŞMANI: GAZZE ÇOK FARKLI BİR YER OLACAK

08.12: İsrail Başbakanı Netanyahu’nun danışmanı Mark Regev, yaptığı açıklamada, “Kara operasyonu bittiğinde Gazze çok farklı bir yer olacak. Hamas’a bedel ödeyecek.” dedi.

İSRAİL: ATEŞKES ÇAĞRISI ALÇAKÇA

07.56: İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda alınan kararla 120 ülkenin Gazze’de acil, kalıcı ve sürekli bir insani ateşkes çağrısında bulunmasıyla ilgili olarak “alçakça çağrı” ithamında bulundu. “BM Genel Kurulu’nun alçakça ateşkes çağrısını açıkça reddediyoruz.” ifadesini kullanan Cohen, Hamas’ı ortadan kaldırmayı planladıklarını savundu.

“EN YOĞUN SALDIRI BOMBARDIMANI”

07.23: İsrail ordusu, 22 gündür yaklaşık 2,3 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ni gece gündüz bombalıyor. Gazze’nin her bölgesini hedef alan İsrail saldırıları, dün akşam bölgenin kuzeyinde yoğunlaştı. İsrail ordusu, ilk olarak dün akşam saatlerinde obüs saldırılarıyla Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Hanun Mahallesi’ne saldırdı. Obüs saldırılarının ardından İsrail ordusu, Beyt Hanun başta olmak üzere Gazze’nin kuzeyini havadan bombaladı. Patlama sesleri, İsrail tarafındaki Sderot şehrine kadar ulaşırken, bölge sakinleri, İsrail’in dün akşam yaptığı saldırıların 7 Ekim’den bu yana düzenlenen en yoğun bombardıman olduğunu ifade etti.

KAYNAK: AJANSLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x