Bu meslek sahibi olanlar yaşadı! Aylık 202 bin net maaş verilecek! Tam 85 bin personel alınacak

İsviçre, dünya ekonomisinin en zengin ülkelerinden biri olarak bilinirken, şimdi işçi alımı için kolları sıvıyor.

Ülkede maaşlar 103 bin TL’den başlayıp 202 bin TL’ye kadar yükselebiliyor. İsviçre’nin işçi alımı yapacağı sektörler de netleşmeye başladı.

Pandemi sonrası nitelikli iş gücü bulmakta zorlanan Avrupa’nın birçok ülkesi gibi İsviçre de benzer bir süreçten geçiyor.

Sağlık sektörü, turizm, otelcilik, teknisyenlik, bilgisayar uzmanlığı ve mühendislik gibi farklı sektörlerde çalışacak işçilere ihtiyaç duyuluyor.

Ülke, bu doğrultuda dışarıdan 85 bin işçi istihdam etmeyi hedefliyor. İsviçre’nin bu adımı, işgücü piyasasındaki eksiklikleri gidermek adına önemli bir hamle olarak değerlendiriliyor.

Özellikle doktor ve hemşire açığının olduğu belirtilen İsviçre, yaşlı bakımı ve hastanelerde görev alacak hemşireleri de istihdam etmek üzere ilan verdi.

Ancak ülke yetkilileri, Rusya ve Ukrayna’dan kaçanların bu eksikliği gidermeyeceğini ifade ediyor. Şu an için İsviçre’de 85 bin nitelikli işçi eksikliği bulunmakta ve bu rakam yıl sonunda 365 bin kişiye kadar çıkabilir.

İş arayanlar, İsviçre gibi ülkelerde çalışma fırsatlarını değerlendirmek için DynaJobs veya Adecco gibi iş bulma kurumlarına başvurabilirler.

Davet alabilmek için dil yeterliliği, kendi geçimini sağlayabilecek gelir durumu ve ikamet edebilecek bir ev bulunması gerekiyor.

İsviçre’nin dünyanın en zengin ülkelerinden biri olması sebebiyle saatlik asgari ücreti 23 İsviçre Frangı, aylık asgari ücreti ise 4 bin İsviçre Frangı olarak belirlenmiş durumda. Bu da saatlik olarak 596 TL’ye, aylık olarak ise 103 bin TL’ye denk geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x