Akmar Denizcilik, Çin tersanesi Dacks’dan 3 adet yeni ultramax tipi kuru yük gemi inşası için sipariş verdi

Anlaşma, tersanenin Türk şirketi için son üç yılda inşa ettiği ultramax’ların sayısını üçten altıya çıkarıyor. İki firmanın iş birliğinin gelecekte daha da genişleyebileceği ifade ediliyor.

Akmar Holding Genel Müdürü Özgür Aksoy, siparişler hakkında şunları söyledi:

“Yeni gemi inşalarında portföyümüzü artırmayı çok istiyoruz ve tatmin edici performanslarını göz önünde bulundurarak ilk tercihimiz yine Dacks olacak.”

Aksoy, Dacks ile anlaştığı yeni gemi siparişlerinin sayısı, fiyatı ve teslimat takvimi hakkında konuşmayı reddetti.

Ancak veri platformu S&P Global, yeni gemi inşalarını hâlihazırda DE161, 162 ve 165 numaralı gövdeler olarak listelediği görüldü ve yeni siparişlerin tümü 2026’nın ilk iki ayında teslim edileceği bildirildi.

Akmar, ilk iki gemi için anlaşmayı Temmuz ayında imzaladı. Üçüncü yeni gemi için ise yakın zamanda anlaşıldığı aktarıldı.

Akmar, Dacks için büyük bir ultramax müşterisi olan nakliye şirketlerinden birisi oldu. Akmar’ın yanı sıra Norden şirketi de 6 gemi inşası siparişi verirken Almi Marine ise üç gemi inşası siparişi verdiği açıklandı. Bu kuru yük gemi siparişleri, gelişmiş sıfır yakıt teknolojilerinin filolarını yenilemesini ve bunun yerine mevcut en uygun düşük karbonlu seçenekleri tercih etmesini artık bekleyemeyeceklerine karar veren gemi sahipleri tarafından verildi.

Filo yenileme hususları, Akmar’ın yeni gemi inşaları yaptırma kararında etkili oldu. Aksoy, “Genel olarak Akmar, filosunu yenileme sürecindedir ve yeni gemi inşaları da bu sürecin bir parçasıdır” dedi.

Akmar bunun yanı sıra gemi satışları da yaparak bütçeyi dengelemeye çalışıyor. Bu yılın başında 53.400 dwt’luksupramax Simge Aksoy’u (2006 yapımı) 11 milyon dolara satmıştı. Şu anda Ukrayna merkezli MartechService’in teknik yönetimi altında MSL Onyx adıyla işlem görüyor. Akmar’ın ayrıca 52.400 dwt’likOktem Aksoy’u (inşa tarihi 2003) da elinden çıkaracağı düşünülüyor.

Dacks’ınAkmar’a 2020-2022 yılları arasında teslim ettiği üç ultramax yeni gemi inşasının yanı sıra şirketin ayrıca 2011 ve 2012 yıllarında inşa edilen faal durumda bir supramax ve bir kamsarmax’ı da bulunuyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x